Thanks to www.fpoint.co.uk and BIRDCALL
ABERDEENSHIRE:- Aberdeen Crane RPTD S.over Northfield at 11.15am.
ANGLESEY:- The Range 2 Pomarine Skua S.past + 71 Manxies.
ANGUS:- 2ml NE of Carnoustie White Stork 3.20pm S.over Hatton Farm.
ARGYLL & BUTE:- Coll 3 Corncrake 1st arrival was y/day.
BEDFORD:- Brogborough Nightingale nr main watchpoint.
BEDFORD:- Brogborough Lake 20 Little Gull 9.25am + Nightingale singing at S.end.
BEDFORD:- Roxton Pit 5 Arctic Tern 10.30am + 11+L.Gull, Yellow Wag.
7 Little Gull + Dunlin.
BEDFORD:- Warren Villas 6+ Sedge Warbler + Whitethroat, 2 LRP, 4 C.Tern, 3 Shelduck.
BERKSHIRE:- Burnthouse Lane GPs 2 Little Owl + 2m Whitethroat, Buzzard.
BERKSHIRE:- Dinton Pastures Garden Warbler Black Swan Lake btw sailing club + feeding stn.
Nightingale 7am in hedge nr Middle Marsh. Reed Warbler Lavell's Lake 6.30am.
BERKSHIRE:- Lambourn Downs 5 Corn Bunting + 2 Grey Partridge, all on Landers Field, Sheepdrove Farm SU347814.
BERKSHIRE:- Lavell's Lake 2 Arctic Tern through at 9am. 4 C.Tern Bracknell Mill Pond. Whitethroat Pingewood, Burnthouse Ln.
2 Little Ringed Plover noon. Nightingale Dinton Pastures 1pm + Sedge Wblr.
BERKSHIRE:- Moatlands GPs Nightingale am on spit btw The Mill + Moatlands + 10 Sedge Wblr. Whitethroat Pingewood by jetski pit. 2pr RcPochard Dinton Pastures Black Swan Lake.
BUCKINGHAMSHIRE:- Furzton Lake Common Sandpiper + 3 C.Tern.
BUCKINGHAMSHIRE:- Willen Lake 2 Little Gull 8.50am.
CAMBRIDGESHIRE:- Ferry Meadows Lesser Spotted Woodpecker at Bluebell Wood. 4 C.Tern Overton Lake.
CAMBRIDGESHIRE:- Lord's Holt Ring Ouzel late am.
CAMBRIDGESHIRE:- Mepal 2 male Ring Ouzel 8.40am by swg wks + Cuckoo, 2 Whitethroat, Yellow Wag, Sedge Wblr, 2 Oystercatcher.
CAMBRIDGESHIRE:- Nene Washes RSPB pr Garganey + Yellow Wag, 5 Sedge Wblr, 2 Avocet, 300 Blk-t Godwit, 109 Ruff, 20 Dunlin (per peterbirder).
CAMBRIDGESHIRE:- Orton Brick Pits 8 Little Gull am + 10 Sedge Wblr, 2 Whitethroat. Wood Wblr Bluebell Wood. Pr Garganey Ferry Meadows.
CAMBRIDGESHIRE:- Paxton Pits 28 Little Gull am.
CAMBRIDGESHIRE:- Stanground Wash Cuckoo + Jack Snipe Kings Dyke NR. Reed Wblr Drysides Pit + 15+Sedge Wblr, pr Marsh Harrier (per peterbirder).
CHESHIRE:- Inner Marsh Farm nr s/pl Long-billed Dowitcher 12.30pm showing well from hide + f LtDuck still.
fem Long-tailed Duck + 5 Spot Redshank, 5 Ruff.
CHESHIRE:- Moore NR Whitethroat at Halfway House.
CHESHIRE:- Sankey Canal 2 Grasshopper Warbler reeling on Fiddlers Ferry section + 2 Sedge Wblr, 4 Reed Wblr.
CLEVELAND:- Guisborough Woods Cuckoo am calling.
CLWYD:- Conwy RSPB Grasshopper Warbler + 2 Common Sand, 8 S.Tern.
CO.DURHAM:- Bishop Middleham fem Lesser Scaup 12.15pm on roadside pool + Jack Snipe.
CORNWALL:- 2.5ml SE of Lands End Red-rumped Swallow pm at Bosistow Fm around bldgs, access off B3315.
CORNWALL:- Marazion Marsh RSPB PROB Spotted Crake RPTD flushed am from small pool by track to hide at E.end + 2 Garganey from road.
CORNWALL:- Penzance 1s male Rose-col Starling off Chapel St on Custom House Ln by house named Little Galleon SW474302.
CORNWALL:- Polgigga 1w American Herring Gull pm S.of B3315 by rd to Porthgwarra following plough.
DORSET:- Abbotsbury Swannery fem Garganey 8am + Whimbrel, 7 Scaup.
DORSET:- Durlston CP 4y Raven along cliffs.
DORSET:- Lychett Bay Hoopoe 8.05am in scrub bhnd viewing screen at Turlin Moor NR.
DORSET:- Shillingstone Hobby 1.05pm + L.Egret on R.Stour.
DUMFRIES & GALLOWAY:- Caerlaverock WWT ad Ross's Goose am with Barnacle Geese.
EAST YORKSHIRE:- Easington Rough-legged Buzzard circling at 1.40pm heading twds Skeffling.
EAST YORKSHIRE:- Hook, Goole male Whitethroat 11am N.of R.Ouse Railbridge + 4 Blackcap, 4+Willow Wblr, 8 Chiffchaff.
EAST YORKSHIRE:- Hornsea Mere Black Tern am + 2 Yellow Wag, Whitethroat, Sedge Wblrs.
EAST YORKSHIRE:- N.Cave GPs Little Stint + 6 Avocet.
EAST YORKSHIRE:- Tophill Low NR Cuckoo
GLOUCESTERSHIRE:- Cleeve Common Great Grey Shrike 3ml ENE of Cheltenham 4.10pm E.of radio masts + 2 Ring Ouzel.
GWYNEDD:- Beddgelert Osprey N.@ 1pm.
GWYNEDD:- Croesor 6 Redstart nr Porthmadog + 4 Pied Fly, 2 Tree Pipit.
GWYNEDD:- Llanfairfechan drk Black Scoter pm.
HAMPSHIRE:- Basingstoke male Pied Flycatcher 1.45pm on E.edge of Carpenters Down at Chineham Business Pk.
HAMPSHIRE:- Bedhampton Creek 42 Mediterranean Gull Y/DAY around Langbrook stream.
HAMPSHIRE:- Fleet Pond ad Little Gull pm + 8 C.Tern.
HAMPSHIRE:- Stoke's Bay Whimbrel with 20+Curlew, 11+ C.Scoter, 24+Brent Geese, 1+C.Tern, 8-20 S.Tern, 2 Med Gull @ 7.13am twds IOW.
HERTFORDSHIRE:- Rye Meads RSPB 14 Common Tern am + Cuckoo singing.
ISLE OF WIGHT:- St Catherines Pt 5 Arctic Skua past am + BTDiver, PbBrent, c.200 C.Scoter.
ISLES OF SCILLY:- St Mary's Short-toed Lark 9.30am at carn Friars but mobile + flew twds pines at Kitty Down.
ISLES OF SCILLY:- St.Agnes Wryneck 1.05pm by Troy Town Farm Maze.
KENT:- Cliffe Pools RSPB Slavonian Grebe on Flamingo Pool + 4 Whimbrel in area.
KENT:- Dungeness Pt 2 Arctic Skua past + 3 L.Tern, 80 C.Tern, 570 S.Tern, 28 Whimbrel.
KENT:- Dungeness RSPB Blue-headed Wagtail + 2 Med Gull, SEOwl.
Slavonian Grebe Burrowes Pit + L.Egret, Peregrine, Merlin, 2 Med Gull, SEOwl, Blue-h Wag, LRP, S.Tern, Whimbrel, Cetti's Wblr.
KENT:- Royal Military Canal unknown orig Falcated Duck btw Hythe + Lympne Hill
KENT:- Sandwich Bay Firecrest + 2 Ring Ouzel, 28 Yellow Wag, White Wag, Water Pipit, 3 Barnacle Geese. No sign of recently RPTD Purple Heron.
LANCASHIRE:- Brockholes Quarry pr Garganey 1.40pm on main pool + 3ad L.Gull briefly at 1pm.
LANCASHIRE:- Darwen Moor 3 Tree Pipit N.over at 8.20am + R.Ouzel NE earlier. 4 Oystercatcher N.over Darwen 6.15am + 6 Fieldfare NW.
LANCASHIRE:- Heysham N.Hbr 230 Arctic Tern past by 9.30am + Blk Tern, 4 A.Skua, 19 S.Tern, 12 C.Tern, Whimbrel, Gannet.
LANCASHIRE:- Heysham NR Tree Pipit over.
LANCASHIRE:- Jenny Browns Pt 4 Pomarine Skua 11.34am twds Teal Bay.
LANCASHIRE:- Martin Mere WWT Taiga Bean Goose with 350 PfGeese, S.Tern, 3 Barnacle Geese.
LANCASHIRE:- Newton, Bowland 2 Pied Flycatcher 11am + Redstart.
LANCASHIRE:- Pilling Yellow Wagtail in fld below coastal pth by c/pk 100m W.of Fluke Hall.
LEICESTERSHIRE:- Eyebrook Resr drk Ring-necked Duck 2pm + Common Sand, Whimbrel.
2 Whimbrel + 2 R.Plover. No sign RnDuck.
LINCOLNSHIRE:- Freiston Shore RSPB 7 Little Gull + 3 LRP, 2 Yellow Wag. 2 Yellow Wag RAF Wainfleet + Peregrine, ringtail harrier S.
LINCOLNSHIRE:- Kirkby-on-Bain GPs 7 Little Gull 3pm + Common Tern.
LINCOLNSHIRE:- RAF Waddington 3 Yellow Wagtail 6am.
LINCOLNSHIRE:- Tetney Marsh 6 Jack Snipe at fitties yacht club pools in snipe count + 11 Snipe, 4 Whimbrel, 5 Yellow Wag, Whitethroat, 2 Barn Owl.
LINCOLNSHIRE:- Welland Bank Pits 2 Reed Warbler pm + 5 Sedge Wblr, Green Sand, 2 Sand Martin, C.Tern, 8 Dunlin E.@ noon.
LONDON:- R.Thames drk Green-winged Teal at Belvedere by incinerator outfall.
LOTHIAN:- Musselburgh 2 Tree Pipit am over W.+ Sand Martin, 3 S.Tern, Ruff on scrapes.
MERSEYSIDE:- Crosby Marina 35 Little Gull
MERSEYSIDE:- Hilbre Island 6 Little Gull + Grasshopper Wblr, 2 Redstart, 5 Tree Pipit, 6 A.Tern, 35 S.Tern.
MERSEYSIDE:- Leasowe Embankment Roseate Tern RPTD past E.late am.
MERSEYSIDE:- Red Rocks Red-necked Grebe RPTD at hi tide + 12 S.Tern, 8 L.Gull.
NORFOLK:- Andersons Meadow Waxwing in bushes by railway path.
NORFOLK:- Berney Marshes RSPB fem Kentish Plover
NORFOLK:- Blakeney Point 3 Ring Ouzel + 2 Merlin, 4 Whimbrel.
NORFOLK:- Felbrigg Pk male Ring Ouzel 9.20am in gorse N.of lake TG190392.
Wood Sandpiper 9am on small pool SE of lake TG193387.
NORFOLK:- Heacham 4 Ring Ouzel 2.30pm just S.of S.Beach + m Whinchat, 4+Wheatear.
NORFOLK:- Hickling Broad 2 Green Sandpiper on Swim Coots + 2 Grey Plover.
2 ad Little Gull 9.30am at Rush Hills + 4 Avocet, Whimbrel, 6 Greenshank, 3 C.Tern, Reed Wblr, Whitethroat, 4 Blk-t Godwit.
NORFOLK:- Horsey Red Kite 12.55pm over nelson Hd track. 2 Ring Ouzel Waxham, 1 in dunes, 1 Hol.Camp.
NORFOLK:- Kelling Water Meadow 4 Green Sandpiper + LRP.
NORFOLK:- Northrepps Red Kite SE @ 11.20am. 7 Sparrowhawks SE.
NORFOLK:- Norwich 8 Waxwing in bushes at Andersons Meadows by old railway path.
NORFOLK:- Snettisham CP 2 Grasshopper Warbler + 2 Tree Pipit, 2 Whitethroat, 3 Y.Wag over. NO sign Wryneck.
Long-eared Owl
NORFOLK:- Stiffkey Fen 3(2ad,1s) Little Gull 4pm.
NORFOLK:- Titchwell RSPB Turtle Dove am at In Focus.
NORFOLK:- Weybourne Short-eared Owl + Red Kite over Kelling Water Mdws mid am.
NORFOLK:- Whitlingham CP Black Tern 2.30pm on Gt Broad + 2 Little Gull.
NORTH YORKSHIRE:- Farnham GPs 2 Little Gull 7.45am briefly.
NORTH YORKSHIRE:- York 50 Waxwing in Micklegate area.
NORTHUMBERLAND:- West Monkseaton 37 Waxwing 10am at top of WiltonDrive in sycamores nr shops E.of play area.
OXFORDSHIRE:- Horton cum Studley Cuckoo singing 5am.
OXFORDSHIRE:- N.Hinksey Ln/Botley Cemy area Ring-necked Parakeet over at 1.30pm.
OXFORDSHIRE:- Otmoor RSPB 2 Grasshopper Warbler + 6 LRP, Dunlin, Garden Wblrs, Sedge Wblrs, Yellow Wags, 1-2 Cetti's Wblr, SEOwl flushed off MOD land am.
SOUTH YORKSHIRE:- Broomhill Flash Little Gull + 3 Ruff Wombwell Ings + Blk-t Godwit.
SOUTH YORKSHIRE:- Old Moor NR Black Tern
SOUTH YORKSHIRE:- Thrybergh Resr Little Gull
SOUTH YORKSHIRE:- Wombwell Ings Sandwich Tern 9.10am.
STAFFORDSHIRE:- Apedale CP Short-eared Owl 9.30am, poss landed nr Blackbank Rd.
STAFFORDSHIRE:- Belvide Resr pr Garganey at W.end + 2 Whitethroat.
STAFFORDSHIRE:- Blithfield Resr Black-necked Grebe 8.40am. NO SIGN any R.Ouzels Baggeridge CP 6-7.30am.
Whimbrel mid am in St Stephens Bay.
STAFFORDSHIRE:- Branston GPs 2 Avocet on E.Pit (access after 5pm).
STAFFORDSHIRE:- Chasewater Black Tern 10.30am + ad L.Gull, 2 C.Tern, Green Hairstreak.
SUFFOLK:- Alton WP s/pl Slavonian Grebe viewed from 100m past Larch Wood Hide + 2 Nightingale, Wheatear, 2 Crossbill.
SUFFOLK:- Benacre Broad fem Scaup 11.15am + Greenshank.
SUFFOLK:- Dunwich Ring Ouzel early am.
SUFFOLK:- Dunwich Heath NT 2 Firecrest + Nightingale.
SUFFOLK:- Great Livermere Lake 23 Little Gull + Blk Tern, 8 C.Tern, 2 Ruff.
SUFFOLK:- Lackford Lake SWT 65 Little Gull + 20 A.Tern, drk Garganey, sev.C.Tern.
SUFFOLK:- Lackford Wildfowl Res. 22 Little Gull 8.45am on sailing lake + 2 C.Tern, drk Garganey.
SUFFOLK:- Little Cornard Cuckoo early am + Sedge Warbler Cornard Mere. Y/Day Yellow Wag Little Cornard.
SUFFOLK:- Lowestoft Hbr 1w Glaucous Gull
SUFFOLK:- Mayday Farm Firecrest 200m past drinking pool.
Goshawk distant + sev.Tree Pipit.
SUFFOLK:- Minsmere RSPB fem Pied Flycatcher btw Bittern + Island Mere Hides in woods past seat.
SUFFOLK:- Shingle Street Ruddy Shelduck on shingle ridge then flew S.twds 2nd martello tower.
SUSSEX:- Arlington Resr 2 Arctic Tern + 2 Mandarin on river.
SUSSEX:- Rye Hbr NR ad Pacific Golden Plover late am on shingle ridge of Flat Beach.
SUSSEX:- Splash Pt 3 Pomarine Skua past at 7.08am + 8 L.Gull.
WARWICKSHIRE:- Shustoke Resr 7 ad Little Gull 10am.
WEST MIDLANDS:- Foxcote Farm Pond Tree Pipit
WEST YORKSHIRE:- Fairburn Ings 5 Arctic Tern am + 25 C.Tern, 5 L.Gull, 3 Blk Tern, 2 Brambling, 3 Whitethroat.
WEST YORKSHIRE:- Skelton Lake Mediterranean Gull
WORCESTERSHIRE:- Bredons Hardwick 1s Little Gull main pit + imm WfGoose, Common Sand.
ABERDEENSHIRE:- Aberdeen Crane RPTD S.over Northfield at 11.15am.
ANGLESEY:- The Range 2 Pomarine Skua S.past + 71 Manxies.
ANGUS:- 2ml NE of Carnoustie White Stork 3.20pm S.over Hatton Farm.
ARGYLL & BUTE:- Coll 3 Corncrake 1st arrival was y/day.
BEDFORD:- Brogborough Nightingale nr main watchpoint.
BEDFORD:- Brogborough Lake 20 Little Gull 9.25am + Nightingale singing at S.end.
BEDFORD:- Roxton Pit 5 Arctic Tern 10.30am + 11+L.Gull, Yellow Wag.
7 Little Gull + Dunlin.
BEDFORD:- Warren Villas 6+ Sedge Warbler + Whitethroat, 2 LRP, 4 C.Tern, 3 Shelduck.
BERKSHIRE:- Burnthouse Lane GPs 2 Little Owl + 2m Whitethroat, Buzzard.
BERKSHIRE:- Dinton Pastures Garden Warbler Black Swan Lake btw sailing club + feeding stn.
Nightingale 7am in hedge nr Middle Marsh. Reed Warbler Lavell's Lake 6.30am.
BERKSHIRE:- Lambourn Downs 5 Corn Bunting + 2 Grey Partridge, all on Landers Field, Sheepdrove Farm SU347814.
BERKSHIRE:- Lavell's Lake 2 Arctic Tern through at 9am. 4 C.Tern Bracknell Mill Pond. Whitethroat Pingewood, Burnthouse Ln.
2 Little Ringed Plover noon. Nightingale Dinton Pastures 1pm + Sedge Wblr.
BERKSHIRE:- Moatlands GPs Nightingale am on spit btw The Mill + Moatlands + 10 Sedge Wblr. Whitethroat Pingewood by jetski pit. 2pr RcPochard Dinton Pastures Black Swan Lake.
BUCKINGHAMSHIRE:- Furzton Lake Common Sandpiper + 3 C.Tern.
BUCKINGHAMSHIRE:- Willen Lake 2 Little Gull 8.50am.
CAMBRIDGESHIRE:- Ferry Meadows Lesser Spotted Woodpecker at Bluebell Wood. 4 C.Tern Overton Lake.
CAMBRIDGESHIRE:- Lord's Holt Ring Ouzel late am.
CAMBRIDGESHIRE:- Mepal 2 male Ring Ouzel 8.40am by swg wks + Cuckoo, 2 Whitethroat, Yellow Wag, Sedge Wblr, 2 Oystercatcher.
CAMBRIDGESHIRE:- Nene Washes RSPB pr Garganey + Yellow Wag, 5 Sedge Wblr, 2 Avocet, 300 Blk-t Godwit, 109 Ruff, 20 Dunlin (per peterbirder).
CAMBRIDGESHIRE:- Orton Brick Pits 8 Little Gull am + 10 Sedge Wblr, 2 Whitethroat. Wood Wblr Bluebell Wood. Pr Garganey Ferry Meadows.
CAMBRIDGESHIRE:- Paxton Pits 28 Little Gull am.
CAMBRIDGESHIRE:- Stanground Wash Cuckoo + Jack Snipe Kings Dyke NR. Reed Wblr Drysides Pit + 15+Sedge Wblr, pr Marsh Harrier (per peterbirder).
CHESHIRE:- Inner Marsh Farm nr s/pl Long-billed Dowitcher 12.30pm showing well from hide + f LtDuck still.
fem Long-tailed Duck + 5 Spot Redshank, 5 Ruff.
CHESHIRE:- Moore NR Whitethroat at Halfway House.
CHESHIRE:- Sankey Canal 2 Grasshopper Warbler reeling on Fiddlers Ferry section + 2 Sedge Wblr, 4 Reed Wblr.
CLEVELAND:- Guisborough Woods Cuckoo am calling.
CLWYD:- Conwy RSPB Grasshopper Warbler + 2 Common Sand, 8 S.Tern.
CO.DURHAM:- Bishop Middleham fem Lesser Scaup 12.15pm on roadside pool + Jack Snipe.
CORNWALL:- 2.5ml SE of Lands End Red-rumped Swallow pm at Bosistow Fm around bldgs, access off B3315.
CORNWALL:- Marazion Marsh RSPB PROB Spotted Crake RPTD flushed am from small pool by track to hide at E.end + 2 Garganey from road.
CORNWALL:- Penzance 1s male Rose-col Starling off Chapel St on Custom House Ln by house named Little Galleon SW474302.
CORNWALL:- Polgigga 1w American Herring Gull pm S.of B3315 by rd to Porthgwarra following plough.
DORSET:- Abbotsbury Swannery fem Garganey 8am + Whimbrel, 7 Scaup.
DORSET:- Durlston CP 4y Raven along cliffs.
DORSET:- Lychett Bay Hoopoe 8.05am in scrub bhnd viewing screen at Turlin Moor NR.
DORSET:- Shillingstone Hobby 1.05pm + L.Egret on R.Stour.
DUMFRIES & GALLOWAY:- Caerlaverock WWT ad Ross's Goose am with Barnacle Geese.
EAST YORKSHIRE:- Easington Rough-legged Buzzard circling at 1.40pm heading twds Skeffling.
EAST YORKSHIRE:- Hook, Goole male Whitethroat 11am N.of R.Ouse Railbridge + 4 Blackcap, 4+Willow Wblr, 8 Chiffchaff.
EAST YORKSHIRE:- Hornsea Mere Black Tern am + 2 Yellow Wag, Whitethroat, Sedge Wblrs.
EAST YORKSHIRE:- N.Cave GPs Little Stint + 6 Avocet.
EAST YORKSHIRE:- Tophill Low NR Cuckoo
GLOUCESTERSHIRE:- Cleeve Common Great Grey Shrike 3ml ENE of Cheltenham 4.10pm E.of radio masts + 2 Ring Ouzel.
GWYNEDD:- Beddgelert Osprey N.@ 1pm.
GWYNEDD:- Croesor 6 Redstart nr Porthmadog + 4 Pied Fly, 2 Tree Pipit.
GWYNEDD:- Llanfairfechan drk Black Scoter pm.
HAMPSHIRE:- Basingstoke male Pied Flycatcher 1.45pm on E.edge of Carpenters Down at Chineham Business Pk.
HAMPSHIRE:- Bedhampton Creek 42 Mediterranean Gull Y/DAY around Langbrook stream.
HAMPSHIRE:- Fleet Pond ad Little Gull pm + 8 C.Tern.
HAMPSHIRE:- Stoke's Bay Whimbrel with 20+Curlew, 11+ C.Scoter, 24+Brent Geese, 1+C.Tern, 8-20 S.Tern, 2 Med Gull @ 7.13am twds IOW.
HERTFORDSHIRE:- Rye Meads RSPB 14 Common Tern am + Cuckoo singing.
ISLE OF WIGHT:- St Catherines Pt 5 Arctic Skua past am + BTDiver, PbBrent, c.200 C.Scoter.
ISLES OF SCILLY:- St Mary's Short-toed Lark 9.30am at carn Friars but mobile + flew twds pines at Kitty Down.
ISLES OF SCILLY:- St.Agnes Wryneck 1.05pm by Troy Town Farm Maze.
KENT:- Cliffe Pools RSPB Slavonian Grebe on Flamingo Pool + 4 Whimbrel in area.
KENT:- Dungeness Pt 2 Arctic Skua past + 3 L.Tern, 80 C.Tern, 570 S.Tern, 28 Whimbrel.
KENT:- Dungeness RSPB Blue-headed Wagtail + 2 Med Gull, SEOwl.
Slavonian Grebe Burrowes Pit + L.Egret, Peregrine, Merlin, 2 Med Gull, SEOwl, Blue-h Wag, LRP, S.Tern, Whimbrel, Cetti's Wblr.
KENT:- Royal Military Canal unknown orig Falcated Duck btw Hythe + Lympne Hill
KENT:- Sandwich Bay Firecrest + 2 Ring Ouzel, 28 Yellow Wag, White Wag, Water Pipit, 3 Barnacle Geese. No sign of recently RPTD Purple Heron.
LANCASHIRE:- Brockholes Quarry pr Garganey 1.40pm on main pool + 3ad L.Gull briefly at 1pm.
LANCASHIRE:- Darwen Moor 3 Tree Pipit N.over at 8.20am + R.Ouzel NE earlier. 4 Oystercatcher N.over Darwen 6.15am + 6 Fieldfare NW.
LANCASHIRE:- Heysham N.Hbr 230 Arctic Tern past by 9.30am + Blk Tern, 4 A.Skua, 19 S.Tern, 12 C.Tern, Whimbrel, Gannet.
LANCASHIRE:- Heysham NR Tree Pipit over.
LANCASHIRE:- Jenny Browns Pt 4 Pomarine Skua 11.34am twds Teal Bay.
LANCASHIRE:- Martin Mere WWT Taiga Bean Goose with 350 PfGeese, S.Tern, 3 Barnacle Geese.
LANCASHIRE:- Newton, Bowland 2 Pied Flycatcher 11am + Redstart.
LANCASHIRE:- Pilling Yellow Wagtail in fld below coastal pth by c/pk 100m W.of Fluke Hall.
LEICESTERSHIRE:- Eyebrook Resr drk Ring-necked Duck 2pm + Common Sand, Whimbrel.
2 Whimbrel + 2 R.Plover. No sign RnDuck.
LINCOLNSHIRE:- Freiston Shore RSPB 7 Little Gull + 3 LRP, 2 Yellow Wag. 2 Yellow Wag RAF Wainfleet + Peregrine, ringtail harrier S.
LINCOLNSHIRE:- Kirkby-on-Bain GPs 7 Little Gull 3pm + Common Tern.
LINCOLNSHIRE:- RAF Waddington 3 Yellow Wagtail 6am.
LINCOLNSHIRE:- Tetney Marsh 6 Jack Snipe at fitties yacht club pools in snipe count + 11 Snipe, 4 Whimbrel, 5 Yellow Wag, Whitethroat, 2 Barn Owl.
LINCOLNSHIRE:- Welland Bank Pits 2 Reed Warbler pm + 5 Sedge Wblr, Green Sand, 2 Sand Martin, C.Tern, 8 Dunlin E.@ noon.
LONDON:- R.Thames drk Green-winged Teal at Belvedere by incinerator outfall.
LOTHIAN:- Musselburgh 2 Tree Pipit am over W.+ Sand Martin, 3 S.Tern, Ruff on scrapes.
MERSEYSIDE:- Crosby Marina 35 Little Gull
MERSEYSIDE:- Hilbre Island 6 Little Gull + Grasshopper Wblr, 2 Redstart, 5 Tree Pipit, 6 A.Tern, 35 S.Tern.
MERSEYSIDE:- Leasowe Embankment Roseate Tern RPTD past E.late am.
MERSEYSIDE:- Red Rocks Red-necked Grebe RPTD at hi tide + 12 S.Tern, 8 L.Gull.
NORFOLK:- Andersons Meadow Waxwing in bushes by railway path.
NORFOLK:- Berney Marshes RSPB fem Kentish Plover
NORFOLK:- Blakeney Point 3 Ring Ouzel + 2 Merlin, 4 Whimbrel.
NORFOLK:- Felbrigg Pk male Ring Ouzel 9.20am in gorse N.of lake TG190392.
Wood Sandpiper 9am on small pool SE of lake TG193387.
NORFOLK:- Heacham 4 Ring Ouzel 2.30pm just S.of S.Beach + m Whinchat, 4+Wheatear.
NORFOLK:- Hickling Broad 2 Green Sandpiper on Swim Coots + 2 Grey Plover.
2 ad Little Gull 9.30am at Rush Hills + 4 Avocet, Whimbrel, 6 Greenshank, 3 C.Tern, Reed Wblr, Whitethroat, 4 Blk-t Godwit.
NORFOLK:- Horsey Red Kite 12.55pm over nelson Hd track. 2 Ring Ouzel Waxham, 1 in dunes, 1 Hol.Camp.
NORFOLK:- Kelling Water Meadow 4 Green Sandpiper + LRP.
NORFOLK:- Northrepps Red Kite SE @ 11.20am. 7 Sparrowhawks SE.
NORFOLK:- Norwich 8 Waxwing in bushes at Andersons Meadows by old railway path.
NORFOLK:- Snettisham CP 2 Grasshopper Warbler + 2 Tree Pipit, 2 Whitethroat, 3 Y.Wag over. NO sign Wryneck.
Long-eared Owl
NORFOLK:- Stiffkey Fen 3(2ad,1s) Little Gull 4pm.
NORFOLK:- Titchwell RSPB Turtle Dove am at In Focus.
NORFOLK:- Weybourne Short-eared Owl + Red Kite over Kelling Water Mdws mid am.
NORFOLK:- Whitlingham CP Black Tern 2.30pm on Gt Broad + 2 Little Gull.
NORTH YORKSHIRE:- Farnham GPs 2 Little Gull 7.45am briefly.
NORTH YORKSHIRE:- York 50 Waxwing in Micklegate area.
NORTHUMBERLAND:- West Monkseaton 37 Waxwing 10am at top of WiltonDrive in sycamores nr shops E.of play area.
OXFORDSHIRE:- Horton cum Studley Cuckoo singing 5am.
OXFORDSHIRE:- N.Hinksey Ln/Botley Cemy area Ring-necked Parakeet over at 1.30pm.
OXFORDSHIRE:- Otmoor RSPB 2 Grasshopper Warbler + 6 LRP, Dunlin, Garden Wblrs, Sedge Wblrs, Yellow Wags, 1-2 Cetti's Wblr, SEOwl flushed off MOD land am.
SOUTH YORKSHIRE:- Broomhill Flash Little Gull + 3 Ruff Wombwell Ings + Blk-t Godwit.
SOUTH YORKSHIRE:- Old Moor NR Black Tern
SOUTH YORKSHIRE:- Thrybergh Resr Little Gull
SOUTH YORKSHIRE:- Wombwell Ings Sandwich Tern 9.10am.
STAFFORDSHIRE:- Apedale CP Short-eared Owl 9.30am, poss landed nr Blackbank Rd.
STAFFORDSHIRE:- Belvide Resr pr Garganey at W.end + 2 Whitethroat.
STAFFORDSHIRE:- Blithfield Resr Black-necked Grebe 8.40am. NO SIGN any R.Ouzels Baggeridge CP 6-7.30am.
Whimbrel mid am in St Stephens Bay.
STAFFORDSHIRE:- Branston GPs 2 Avocet on E.Pit (access after 5pm).
STAFFORDSHIRE:- Chasewater Black Tern 10.30am + ad L.Gull, 2 C.Tern, Green Hairstreak.
SUFFOLK:- Alton WP s/pl Slavonian Grebe viewed from 100m past Larch Wood Hide + 2 Nightingale, Wheatear, 2 Crossbill.
SUFFOLK:- Benacre Broad fem Scaup 11.15am + Greenshank.
SUFFOLK:- Dunwich Ring Ouzel early am.
SUFFOLK:- Dunwich Heath NT 2 Firecrest + Nightingale.
SUFFOLK:- Great Livermere Lake 23 Little Gull + Blk Tern, 8 C.Tern, 2 Ruff.
SUFFOLK:- Lackford Lake SWT 65 Little Gull + 20 A.Tern, drk Garganey, sev.C.Tern.
SUFFOLK:- Lackford Wildfowl Res. 22 Little Gull 8.45am on sailing lake + 2 C.Tern, drk Garganey.
SUFFOLK:- Little Cornard Cuckoo early am + Sedge Warbler Cornard Mere. Y/Day Yellow Wag Little Cornard.
SUFFOLK:- Lowestoft Hbr 1w Glaucous Gull
SUFFOLK:- Mayday Farm Firecrest 200m past drinking pool.
Goshawk distant + sev.Tree Pipit.
SUFFOLK:- Minsmere RSPB fem Pied Flycatcher btw Bittern + Island Mere Hides in woods past seat.
SUFFOLK:- Shingle Street Ruddy Shelduck on shingle ridge then flew S.twds 2nd martello tower.
SUSSEX:- Arlington Resr 2 Arctic Tern + 2 Mandarin on river.
SUSSEX:- Rye Hbr NR ad Pacific Golden Plover late am on shingle ridge of Flat Beach.
SUSSEX:- Splash Pt 3 Pomarine Skua past at 7.08am + 8 L.Gull.
WARWICKSHIRE:- Shustoke Resr 7 ad Little Gull 10am.
WEST MIDLANDS:- Foxcote Farm Pond Tree Pipit
WEST YORKSHIRE:- Fairburn Ings 5 Arctic Tern am + 25 C.Tern, 5 L.Gull, 3 Blk Tern, 2 Brambling, 3 Whitethroat.
WEST YORKSHIRE:- Skelton Lake Mediterranean Gull
WORCESTERSHIRE:- Bredons Hardwick 1s Little Gull main pit + imm WfGoose, Common Sand.